0.0380in (0.965mm) UltraBIT 3-flute Soft Media End-mill, 0.170 in. max DOC, 1.5 in. OAL
| Product Type | |
| End-mill | 3-flute Soft Media Cutter |
| Tool Specifications | |
| Depth of cut | 0.17" (4.32mm) |
| Depth Rings | Available |
| Flute Style | Upcut |
| Number of flutes | 3 |
| OAL | 1.50" (38.1mm) |
| Shank size | 1/8" |
| Tool Diameter | 0.0380" (0.97mm) |
MM3I8-0380-017F
- 0.0380in (0.965mm) UltraBIT 3-flute Soft Media End-mill, 0.170 in. max DOC, 1.5 in. OAL
- Availability:In Stock
-
$12.79
-
- 10 or more $11.63