1/32 in. (0.0313 in., 0.787 mm) UltraBIT 3-flute Soft Media End-mill, 0.17 in. max DOC, 1.5 in. OAL
| Product Type | |
| End-mill | 3-flute Soft Media Cutter |
| Tool Specifications | |
| Depth of cut | 0.17" (4.32mm) |
| Depth Rings | Available |
| Flute Style | Upcut |
| Number of flutes | 3 |
| OAL | 1.50" (38.1mm) |
| Shank size | 1/8" |
| Tool Diameter | 0.0313" (0.79mm) |
MM3I8-0313-017F
- 1/32 in. (0.0313 in., 0.795 mm) UltraBIT 3-flute Soft Media End-mill, 0.17 in. max DOC, 1.5 in. OAL
- Availability:In Stock
-
$14.73
-
- 10 or more $13.39