0.0250 in. (0.635 mm) ZrN coated UltraBIT 3-flute Fret-wire kerf cutter, 0.125 in. max DOC, 1.5 in. OAL
| Product Type | |
| End-mill | 3-flute Soft Media Cutter |
| Tool Specifications | |
| Coating | ZrN |
| Depth of cut | 0.13" (3.30mm) |
| Depth Rings | Available |
| Flute Style | Upcut |
| Number of flutes | 3 |
| OAL | 1.50" (38.1mm) |
| Shank size | 1/8" |
| Tool Diameter | 0.0250" (0.64mm) |
MM3I8-0250-013FC
- 0.0250 in. (0.635 mm) ZrN coated UltraBIT 3-flute Fret-wire kerf cutter, 0.125 in. max DOC, 1.5 in. OAL
- Availability:In Stock
-
$27.01
-
- 10 or more $24.55