3 point - 0.0410 in. (1.05mm), ZrN coated Extra-narrow kerf SRD Cutter, 0.460 in. (11.7mm) max. DOC
| Product Type | |
| End-mill | Steel-rule Die Kerf Cutter |
| Tool Specifications | |
| Coating | ZrN |
| Depth of cut | 0.46" (11.68mm) |
| Depth Rings | No Ring |
| Flute Style | Upcut |
| Number of flutes | 5 |
| OAL | 1.50" (38.1mm) |
| Points | 3 point Extra-narrow |
| Shank size | 1/8" |
| Tool Diameter | 0.0410" (1.04mm) |
MM5D8-0410-046LDC
- 3 point - 0.0410 in. (1.05mm), ZrN coated Extra-narrow kerf SRD Cutter, 0.460 in. (11.7mm) max. DOC
- Availability:2-3 Days
-
$65.30
-
- 10 or more $59.36