2.6 point - 0.0362 in. (0.914mm), Narrow kerf SRD Cutter, 0.460 in. (11.7mm) max. DOC
| Product Type | |
| End-mill | Steel-rule Die Kerf Cutter |
| Tool Specifications | |
| Depth of cut | 0.46" (11.68mm) |
| Depth Rings | No Ring |
| Flute Style | Upcut |
| Number of flutes | 5 |
| OAL | 1.50" (38.1mm) |
| Points | 2.6 point Narrow |
| Shank size | 1/8" |
| Tool Diameter | 0.0362" (0.92mm) |
MM5D8-0362-046LDF
- 2.6 point - 0.0362 in. (0.914mm), Narrow kerf SRD Cutter, 0.460 in. (11.7mm) max. DOC
- Availability:In Stock
-
$53.64
-
- 10 or more $48.76