2 point - 0.0285 in. (0.72mm), ZrN coated Wide kerf SRD Cutter, 0.460 in. (11.7mm) max. DOC
| Product Type | |
| End-mill | Steel-rule Die Kerf Cutter |
| Tool Specifications | |
| Coating | ZrN |
| Depth of cut | 0.46" (11.68mm) |
| Depth Rings | No Ring |
| Flute Style | Upcut |
| Number of flutes | 5 |
| OAL | 1.50" (38.1mm) |
| Points | 2 point Wide |
| Shank size | 1/8" |
| Tool Diameter | 0.0285" (0.72mm) |
MM5D8-0285-046LDC
- 2 point - 0.0285 in. (0.72mm), ZrN coated Wide kerf SRD Cutter, 0.460 in. (11.7mm) max. DOC
- Availability:In Stock
-
$65.30
-
- 10 or more $59.36