2 point - 0.0240in (0.61mm) Kerf Clean-out Tool (Non-Cutting flutes), 0.460 in. (11.7mm) max. clean-out depth
| Product Type | |
| End-mill | Steel-rule Die Kerf Cutter |
| Tool Specifications | |
| Depth of cut | 0.46" (11.68mm) |
| Depth Rings | No Ring |
| Flute Style | Upcut |
| Number of flutes | 5 |
| OAL | 1.50" (38.1mm) |
| Points | 2 point Clean-out |
| Shank size | 1/8" |
| Tool Diameter | 0.0240" (0.61mm) |
MM5D8-0240-046CO
- 2 point - 0.0240in (0.61mm) Kerf Clean-out Tool (Non-Cutting flutes), 0.460 in. (11.7mm) max. clean-out depth
- Availability:In Stock
-
$18.91
-
- 10 or more $17.19