0.1250 in., TaC (PVD diamond) coated fish-tail chip-breaker router bit, 0.472 in. DOC
| Product Type | |
| End-mill | Carbide Chip-breaker Router Bit |
| Tool Specifications | |
| Coating | TaC (PVD diamond) |
| Depth of cut | 0.47" (11.94mm) |
| Depth Rings | Available |
| Number of flutes | 5 |
| OAL | 1.50" (38.1mm) |
| Shank size | 1/8" |
| Tool Diameter | 0.1250" (3.18mm) |
RCC08-1250-047FCT
- 0.1250 in., TaC (PVD diamond) coated fish-tail chip-breaker router bit, 0.472 in. DOC
- Availability:In Stock
-
$16.92
-
- 10 or more $15.38