1/4 in. (0.250 in, 6.35 mm) ZrN coated 2-flute Fish-tail End-mill, 1.00 in. DOC, 3.0 in. OAL 1/4 in. shank
| Product Type | |
| End-mill | 2-flute Fish-tail |
| Tool Specifications | |
| Coating | ZrN |
| Depth of cut | 1.000" (25.40mm) |
| Depth Rings | Available |
| Flute Style | Upcut |
| Number of flutes | 2 |
| OAL | 3.00" (76.2mm) |
| Shank size | 1/4" |
| Tool Diameter | 0.2500" (6.35mm) |
MM204-2500-100FLC
- 1/4 in. ZrN coated 2-flute Fish-tail End-mill, 1.00 in. DOC, 3.0 in. OAL 1/4 in. shank
- Availability:Out Of Stock
-
$35.30