60° V-groove cutter, ZrN coated, 2 flute, 1/4" shank, solid submicrograin carbide bit, 0.204 in. DOC, 2.5 in. OAL
| Product Type | |
| End-mill | V-Groove Router Bit |
| Tool Specifications | |
| Coating | ZrN |
| Depth of cut | 0.204" (5.17mm) |
| Depth Rings | Available |
| Included Angle | 60° |
| Number of flutes | 2 |
| OAL | 2.50" (63.5mm) |
| Shank size | 0.2500" (6.35mm) |
| Tip Diameter | 0.0150" (0.38mm) |
| Tool Diameter | 0.2500" |
EM2E4-2500-60VC
- 60° V-groove cutter, ZrN coated, 2 flute, 1/4in. shank, 0.204 in. DOC, 2.5 in. OAL
- Availability:Out Of Stock
-
$24.86